Presseliste

Herunder kan du se den presseliste, som vi tager udgangspunkt i, når vi udsender nyheder og pressemeddelelser. Vi vurderer selvfølgelig som afsender, hvornår vi tager udgangspunkt i den lokale, regionale eller landsdækkende presse. Det er vigtigt for både os og pressen, at listen er opdateret.

Sig endelig til, hvis der er spørgsmål til presselisten eller ønske om ændringer. Kontakt Presseansvarlig Mike Bunde Jensen på mbuj@vesthimmerland.dk eller tlf. 2762 1989

Lokale medier

Aars Avis (redaktionen@aarsavis.dk) (td@aarsavis.dk)

Farsø Avis (redaktionen@farso-avis.dk)

Lokalt Indblik (info@lokaltindblik.dk)

Vesthimmerlands Avis (redaktionen@vesthimmerlandsavis.dk)

Vesthimmerlands Folkeblad (per.eskildsen@nordjyske.dk) (kim.juhl.andersen@nordjyske.dk)

 

Regionale Medier

DR P4 Nordjylland (nord@dr.dk)

DR P4 Nordjylland - Michael Eskebjerg (mesk@dr.dk)

Lasse Damsgaard - Nordjyske (lasse.damsgaard@nordjyske.dk)

Knud Labohn - Nordjyske (knud.bay.labohn@nordjyske.dk)

MinbyNews Himmerland (himmerland@minbynews.dk)   

Nordjyske Medier (redaktion@nordjyske.dk)

Nordjyske Vesthimmerland/Himmerland (himmerland@nordjyske.dk)

TV Midt Vest (redaktionen@tvmidtvest.dk)

TV Midt Vest Viborg - Jan Ebbesen (jaeb@tvmidtvest.dk)

TV2 Nord (redaktion@tv2nord.dk)

TV2 Nord Himmerland (himmerland@tv2nord.dk) (mekr@tv2nord.dk) (soba@tv2nord.dk)  

Viborg Stift-Folkeblad (viborg@viborgfolkeblad.dk)

Viborg Stift-Folkeblad - lokalafdeling Aalestrup (dskr@berlingskemedia.dk)

 

Landsdækkende medier

Altinget.dk (redaktionen@altinget.dk)

DR TV Avisen (tva@dr.dk)

JP Aarhus-redaktionen (jpaarhus@jp.dk)

Ritzau Bureau (ritzau@ritzau.dk)

TV2 Nyhederne (nyhederne@tv2.dk)

 

Kommune-nyt

Danske Kommuner (jki@kl.dk) (emj@kl.dk)

DK Nyt (knud@dknyt.dk)

KommuneFokus (redaktionen@kommunefokus.dk)